Integrácia, lepšie začlenenie do spoločnosti a nasmerovanie za oveľa krajšou budúcnosťou, než tou temnou, ktorá nebezpečne číha na deti z Centier pre deti a rodiny. Aj o tom je Pohár Karola Poláka, o ktorom porozprával organizátor projektu Ľubomír Dranga.
Projekt, ktorý prináša oveľa viac než len dobrý pocit po športovej aktivite a v tomto prípade futbalovom zápase. Pohár Karola Poláka, ktorý nesie meno po legendárnom futbalovom komentátorovi, má oveľa vznešenejší cieľ a je ním pomoc deťom s veľmi náročným osudom. Už onedlho odštartuje záverečná fáza 21. ročníka s vyvrcholením v Spišskej Novej Vsi.
O majstrovstvách Slovenska vo futbale detí z Centier pre deti a rodiny sa ŠPORT.sk porozprával s organizátorom tohto projektu Ľubomírom Drangom, ktorý vysvetlil, prečo je Pohár Karola Poláka taký dôležitý, čo všetko so sebou prináša a prečo v ňom ide o oveľa viac než len o samotný športový zážitok.
Úctyhodné je, že na projekte sa každoročne zúčastňuje približne 500 detí a raz už získal od Slovenského futbalového zväzu ocenenie pre najlepší sociálny projekt roku. Turnaj je navyše skvelou možnosťou aj pre slovenské futbalové kluby, ktoré v ňom môžu objaviť skrytý talent a možnú perspektívu do budúcnosti.
Futbal ako výborný prostriedok integrácie
Čo môžete povedať k Poháru Karola Poláka? Aký význam má tento turnaj, ktorý nesie meno takej významnej osobnosti?
„Som z generácie, ktorá si veľmi dobre pamätá víťazný gól Antonína Panenku v Belehrade na EURO 1976 a nezabudnuteľný komentár Karola Poláka. On bol ikonou a v podstate bol na úrovni samotných hráčov, ktorí vyhrali majstrovstvá Európy. Vnímal som ho ako celebritu.
Začal som s ním neskôr spolupracovať, pozýval ho na futsalové turnaje, ktoré som organizoval. Keď začal organizovať turnaje pre deti z detských domovov, tak ma prizval k spolupráci. Bolo to úprimné a ľudské podujatie, ktoré robil srdcom. Potom sme to začali organizovať spoločne.
Postupne som si uvedomil, že tento projekt má obrovský potenciál. Bolo by dobré, keby sa doň zapojili ďalšie subjekty, či už samosprávy, firmy, alebo rôzne inštitúcie. Keď Karol Polák zomrel, jeho manželka mi symbolicky odovzdala jeho poznámky s odkazom, že by si želal, aby som v tomto projekte pokračoval ďalej. Turnaj sme rozšírili a zistili, že má na deti z centier pre deti a rodiny veľký vplyv.“
Aký presne?
„Futbal je totiž výborný prostriedok integrácie. Deti, ktoré sa dostanú do centra pre deti a rodiny, sa cez šport ľahšie začlenia do spoločnosti. Stačí lopta a môžu hrať traja, piati alebo viacerí. Netreba veľa. Získajú tak zmysluplnú činnosť. Vďaka spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom (SFZ) je turnaj aj súčasťou vývojového programu Grassroots, teda futbalu pre všetkých, a je zameraný na sociálne znevýhodnené skupiny.
Za posledných 20 rokov sa úroveň turnaja zvýšila natoľko, že deti, ktoré pravidelne netrénujú, už nemajú veľké šance uspieť. To ich však motivuje, rovnako ako aj ich vychovávateľov, aby navštevovali športové kluby. Ak má dieťa trikrát do týždňa tréning a cez víkend zápas, nemá čas na drogy, alkohol či rôzne iné problémy tohto druhu. Vychovávatelia a riaditelia domovov nám hovoria, že im to výrazne pomáha. Šport tieto deti chráni a zároveň lepšie pripravuje na život v spoločnosti.
Pravdepodobne z nich nebudú leteckí inžinieri, ale šport je skvelý spôsob, ako ich integrovať. V spoločnosti voči nim existujú predsudky. My sa ich snažíme odbúrať tým, že do semifinálových a finálových turnajov zapájame aj školy, takže deti zo základných a materských škôl prichádzajú ako diváci a povzbudzujú. Vidia, že tieto deti sú rovnaké ako ony.
Takže sledujeme aj túto stránku – inklúziu. Deti z detských domovov sa síce nezúčastňujú priamo miešaných tímov, ale integrujú sa do spoločnosti cez športové kluby. Zažívajú výnimočné chvíle, povzbudzujú ich deti zo škôl, žiadajú podpisy a takto prežívajú pocit futbalových hviezd. Spomínajú na to ešte dlhé týždne či mesiace.“
Čiže aj vďaka tomuto projektu cítia, že sú dôležité a môžu byť súčasťou bežnej spoločnosti?
„Presne tak. Kto športoval, vie, ako jeden zápas alebo turnaj môže ovplyvniť jeho životný smer. My im ukazujeme, že to môže byť aj ich prípad. Hrajú na rovnakých trávnikoch ako reprezentanti, čiže v NTC Senec alebo v Poprade, používajú ich šatne a pískajú im profesionálni rozhodcovia. Majú zážitok ako profesionálny hráč. Taký zážitok, ktorý ich môže motivovať k výberu lepšej životnej cesty. Dokonca aj tí, ktorí nepostúpia, sa už tešia na ďalší rok.“
Skutočný a dôležitý zmysel projektu
Už ste to síce spomenuli, ale hlavnou myšlienkou tohto pohára a projektu je pomôcť týmto deckám s ťažkým osudom k lepšej integrácii do spoločnosti a života?
„Áno. Cez futbal a šport pomôcť deťom z centier pre deti a rodiny ľahšie sa zaradiť do života. Najprv to bol skôr taký turnaj na spríjemnenie ich aktuálneho života, no postupne sme si uvedomili, že pointou nie je iba si zahrať, ale že im tým môžeme ovplyvniť životy a pomôcť.
Ide o to, aby vďaka futbalu a športu ako takého mali motiváciu na sebe pracovať. Takisto musím spomenúť, že dnes je už turnaj multikultúrny, keďže na ňom hrajú aj deti z Ukrajiny, Konga, rómske deti, dievčatá aj chlapci a všetci spolu ako jeden tím. A to je na tom krásne. Je to aj niečo ako prevencia - buď sa deti začlenia do spoločnosti, alebo skončia zle. Preto má tento projekt skutočný a dôležitý zmysel.“
Máte aj nejaké výsledky alebo spätnú väzbu, že tento projekt má zmysel?
„Každý rok sa pýtame riaditeľov a vychovávateľov, či to má zmysel. Ak nie, tak skončíme. Ale oni nám stále hovoria, že to má zmysel. Ak tie deti nemajú nikoho, kto by ich viedol, tak šport je jednou z mála ciest, ako ich nasmerovať správnym smerom. Ale snažíme sa aj sledovať, kam sa deti posúvajú, či sa aj zapájajú do klubov.
Musím však zdôrazniť, že naším cieľom nie je vychovať reprezentantov, ale deťom ponúknuť alternatívu. Napríklad chlapec, ktorý nikdy predtým nehral futbal, sa cez turnaj dostal do regionálneho výberu Banskej Bystrice a dnes má jasnú predstavu o svojich cieľoch. Chce dokončiť školu, nájsť si prácu a založiť rodinu. Šport formuje charakter, deťom dáva pocit víťazstva, učí ich zvládať prehry a buduje sebadôveru.“
Balotelli, Desailly, Dele Alli a ďalší. Inšpirácií je množstvo
Môže sa stať, že si niektoré deti z turnaja vyhliadnu aj profesionálne slovenské futbalové kluby?
„Nie je to vylúčené. Keď niekto získa ocenenie, napríklad ako najlepší hráč či brankár turnaja, tak to má svoju váhu. Môže to byť dobrý odrazový mostík a kluby si všímajú, kto má talent a možnú perspektívu.“
21 júl 2024, 11:00
VIDEOSlová spred dekády sa naplnili a videla to aj Trnava! Hviezda Aston Villy ako motivácia pre Slovákov
Na Slovensko sa vrátil po takmer dekáde, no už keď prichádzal prvýkrát, tak ho sprevádzali veľké ohlasy. Všetky predpoklady sa v ďalších rokoch potvrdili a voľakedy neobrúsený diamant sa časom zmenil na skutočne cenný futbalový artikel. Leon Bailey sa v plnej paráde predviedol aj fanúšikom Spartaka Trnava.
Medzi slávnych futbalistov, ktorí boli adoptovaní alebo si v detstve prešli ťažším osudom, patria napríklad aj Mario Balotelli, Marcel Desailly, Dele Alli či Leon Bailey. Majú deti z vášho projektu nejaké vzory, ktoré sú pre ne inšpiráciou?
„Tieto deti často túžia po idoloch ešte viac než tie z bežných rodín. Sú motivované. Samozrejme, nie všetky. Mnohé sú v akejsi letargii z toho, čo zažili a čo ich v živote postihlo. Ale šport im dáva šancu zažiariť. Veď aj Lionel Messi a Cristiano Ronaldo prišli z chudobných pomerov. A práve tieto príbehy ich motivujú. Náš projekt je pre všetkých, aj pre tých, ktorí nie sú športovo zdatní. Sú to zážitky, na ktoré spomínajú celé mesiace.“
Tento rok bude už 21. ročník. Čo to pre vás znamená?
„Je to potvrdenie toho, že má zmysel vytrvať. Zapájame deti od 6 do 19 rokov, chlapcov aj dievčatá. Nie je to len jeden turnaj, ale séria podujatí počas celého roka. A najnovšie budú deti z domovov dokonca súčasťou organizácie EURO 2025 do 21 rokov, kde budú držať vlajky a zúčastnia sa rôznych ceremoniálov. Budú priamo pri hráčoch a zažijú niečo výnimočné. To im ostane navždy a nikto im to už nevezme.“
27 marec 2025, 18:55
VIDEOPikoška až z Ázie, prešovská otázka a zoznámenie sa s realitou. Zväz chce vyslať správu do Európy
Veľký futbalový sviatok EURO 2025 do 21 rokov, ktorý sa od 11. do 28. júna uskutoční na Slovensku, je už predo dvermi. Prípravy idú podľa plánu, aj keď generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu Peter Pálenčík priznal, že organizátori už pociťujú únavu, stále je dostatok energie, aby šampionát dopadol podľa predstáv.
Na sociálnej sieti Facebook je v rámci itinerára spomenuté aj meno Mareka Hamšíka. Znamená to, že táto legenda slovenského futbalu bude súčasťou Poháru Karla Poláka a deti sa s ním budú môcť stretnúť?
„Radi by sme to zorganizovali v jeho akadémii v Banskej Bystrici, no závisí to aj od aktuálnej situácie... Ak to vyjde, tak to bude skvelé. Ale dávame si pozor, aby sme neupútali pozornosť len na jednu známu tvár. Celebritami tohto turnaja sú deti. A chceme, aby to tak zostalo.“
Projekt podporujú partneri:Odborným garantom súťaže je Slovenský futbalový zväz a UPSVaR.
Generálnym partnerom súťaže je spoločnosť Nestlé a hlavnými partnermi sú Nadácia EPH, XIXO a Lidl. Na projekt finančne alebo materiálne prispeli aj spoločnosti GIVsport, COTY, TISSOT, nadácia Tubapack, AUTO-IMPEX, music1st, BUREL, nadácia SPP, SEDITA, dm drogerie markt, CK DAKA, kvasňovský&patners a Prvá stavebná sporiteľňa.
Mediálnym partnerom Pohára Karola Poláka je ŠPORT.sk, STVR a TASR.
Diskusia